<- Powrót do poprzedniej strony

SZKOŁY W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2

TECHNIKUM - okres nauki 4 lata

Zawód: Technik ekonomista

Absolwent zdobędzie zawód technika ekonomisty. Podejmując naukę w klasie o specjalności finanse i rachunkowość zdobędzie umiejętności pozwalające na zatrudnienie w przedsiębiorstwach - komórkach księgowości, marketingu, zatrudnienia, zbytu.

Absolwent będzie przygotowany do:
  • pełnienia roli menedżera,
  • prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek,
  • prowadzenia rozliczeń finansowo-księgowych,
  • wykorzystania techniki komputerowej w pracy zawodowej,
  • sporządzania sprawozdań i analiz w przedsiębiorstwie.

Podbudowa: gimnazjum
  • Klasy: IA, IB, IIA, IIB, IIIA, IIIB
  • Zawód: technik ekonomista
  • Okres nauki: 4 lata
  • Wiek: 16 - 18 lat
 Przedmioty zawodowe:
  • Zastosowanie komputerów osobistych,
  • Podstawy prawa,
  • Elementy ekonomii,
  • Rachunkowość jednostek gospodarujących,
  • Finanse,
  • Ekonomika przedsiębiorstw,
  • Statystyka,
  • Pisanie na maszynie,
  • Technika biurowa,
  • Integracja i rozwój,
  • Elementy psychologii i socjologii pracy,
  • Kultura i etyka pracy,
  • Zajęcia praktyczne,
2-tygodniowa praktyka zawodowa w klasie II, III i IV

Specyficzne wymagania zawodu

Kształcenie w zawodzie technik ekonomista ma na celu przygotowanie absolwentów do sprawnego wykonywania różnorodnych zadań zawodowych w warunkach gospodarki rynkowej.

Technik ekonomista może być zatrudniony na wszystkich stanowiskach pracy w małych podmiotach gospodarczych, jak również na innych stanowiskach, na których potrzebna jest podstawowa wiedza i umiejętności z zakresu finansów i rachunkowości.

Do podstawowych zadań zawodowych wykonywanych przez technika ekonomistę należy m.in. samodzielne wykonywanie lub współdziałanie przy wykonywaniu czynności związanych z organizacją i przygotowywaniem procesów: zaopatrzenia, magazynowania, transportu, a przede wszystkim sprzedaży produktów (w tym usług) w różnych podmiotach gospodarczych, także prowadzenie prac związanych z badaniem rynku, planowaniem i sprawozdawczością polityką zatrudnienia, wynagrodzeniami, zaopatrzeniem i gospodarką materiałową, sprzedażą produktów, księgowością i gospodarką finansową podmiotów go-spodarczych jak również wykonywanie typowych prac biurowych.

Zawód technik ekonomista należy do grupy zawodów, w których bardzo ważne są relacje między ludźmi. Dlatego w procesie dydaktyczno-wychowawczym kładzie się nacisk na kształtowanie przede wszystkim takich cech i postaw jak: komunikatywność, uczciwość, rzetelność, dokładność, odpowiedzialność i systematyczność w działaniu oraz pewnych nawyków, jak np. zamiłowanie do porządku.

Ważne jest także przekonanie uczniów o potrzebie kształtowania swojego wyglądu zewnętrznego.

Jako szczególnie ważny nawyk każdego technika ekonomisty należy jednak traktować ciągłe aktualizowanie i doskonalenie posiadanych umiejętności. Konieczność ta wynika z faktu, iż przepisy prawne w Polsce zmieniają się bardzo często.

Kształcenie w zawodzie technik ekonomista zapewnia z jednej strony osiągnięcie kwalifikacji właściwych dla tego zawodu, z drugiej zaś - powinno oznaczać wyposażenie absolwenta w taki zakres wiedzy i umiejętności o charakterze ogólnokształcącym i ogólnoekonomicznym, który pozwoli na szybkie przekwalifikowanie się lub uzupełnienie posiadanych kwalifikacji. Umiejętności określone w opisie kwalifikacji przygotowują absolwenta nie tylko do wykonywania typowych dla tego zawodu zadań, lecz także na podjęcie działalności gospodarczej na własny rachunek.

W zawodzie tym przewiduje się możliwość specjalizacji w końcowym okresie kształcenia w zawodzie, realizowanej w ramach zajęć specjalizacyjnych, w zakresie np. bankowości, ubezpieczeń, obrotu i zarządzania nieruchomościami, podatków itd. Specjalizacja wynika z dostosowania kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy.