<- Powrót do poprzedniej strony

SZKOŁY W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2

TECHNIKUM - okres nauki 5 lat

Zawód: Technik usług fryzjerskich

Technik usług fryzjerskich to zawód dla tych wszystkich młodych ludzi, którzy są pomysłowi , kreatywni, cenią sobie niezależność, mają poczucie piękna i estetyki. Istotą tego zawodu jest posiadanie wiedzy teoretycznej z dziedziny szeroko pojętego fryzjerstwa oraz praktycznych umiejętności wykonywania zabiegów fryzjerskich oraz projektowania i kreowania wizerunku klienta. Kreatywność i umiejętność łączenia potrzeb i oczekiwań klienta oraz estetyki z wizją wyglądu to podstawowe zadanie technika usług fryzjerskich.

Przedmioty realizowane w szkole:

Kwalifikacja FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich
  • Podstawy fryzjerstwa
  • Aspekty stylizacji we fryzjerstwie
  • Techniki i technologie fryzjerskie
  • Higiena zawodowa i organizacja pracy w salonie fryzjerskim
  • Materiały fryzjerskie
  • Komunikacja interpersonalna i społeczna
  • Język obcy ukierunkowany zawodowo
  • Pracownia fryzjerska (przedmiot praktyczny)
Kwalifikacja FRK.03. Projektowanie i wykonywanie fryzur
  • Projektowanie i estetyka
  • Kreowanie wizerunku
  • Pracownia fryzur artystycznych (przedmiot praktyczny)
Przedmioty dodatkowe
  • Podstawy wizażu
  • Elementy trychologii we fryzjerstwie
  • Techniki i technologie przedłużania i zagęszczania włosów
  • Barberstwo
Czego nauczysz się na zajęciach?
  • wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych
  • wykonywania ondulacji wodnej
  • wykonywania trwałej ondulacji
  • wykonywania pasemek
  • wykonywania koloryzacji włosów
  • wykonywania strzyżeń damskich i męskich
  • wykonywania fryzur: dziennych, wieczorowych, okazjonalnych

Co po szkole?

Jako technik usług fryzjerskich będziesz mógł kontynuować naukę na studiach, kierunku kosmetologia, w szkole policealnej branża fryzjersko – kosmetyczna, podjąć pracę w salonie fryzjerskim lub barberskimlub otworzyć własny salon fryzjerski/barberski.

1. Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik usług fryzjerskich powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
  2. Diagnozowanie włosów i skóry głowy przed wykonaniem zabiegów fryzjerskich.
  3. Wykonywanie analizy wyglądu klienta z uwzględnieniem stanu włosów i skóry głowy.
  4. Stosowanie sprzętu fryzjerskiego zgodnie z jego przeznaczeniem (uwzględnienie względów bezpieczeństwa).
  5. Dobieranie preparatów do wykonania zabiegów fryzjerskich na podstawie diagnozy włosów i skóry głowy z uwzględnieniem oczekiwań klienta.
  6. Wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych włosów i skóry głowy dobranych do wyniku diagnozy fryzjerskiej.
  7. Wykonywanie zabiegów nietrwałego odkształcania włosów z zastosowaniem różnych metod i technik zgodnie z oczekiwaniami klienta.
  8. Prowadzenie rozmowy konsultacyjnej z klientem przed wykonaniem zabiegu.
  9. Dobieranie kształtu fryzury do cech indywidualnych klienta i jego oczekiwań.
  10. Wykonanie ułożenia fryzur damskich: dziennych, wieczorowych oraz splotów warkoczowych.
  11. Wykonanie zabiegu trwałej zmiany struktury włosów z zastosowaniem różnych technik.
  12. Wykonanie strzyżenia damskiego i męskiego dobranego do indywidualnych cech urody.
  13. Wykonanie strzyżenia i formowanie zarostu męskiego.
  14. Wykonanie zabiegu zmiany koloru włosów z zastosowaniem różnych technologii i technik.
  15. Wykonanie projektu fryzur damskich i męskich z wykorzystaniem technik projektowania.
  16. Dokumentowanie i wykonanie fryzur damskich i męskich.
  17. Tworzenie dokumentacji technologicznej zabiegów fryzjerskich: strzyżenia, zmiany koloru i struktury włosów.
  18. Wykonywanie fryzur damskich użytkowych i okazjonalnych na podstawie przygotowanego projektu.
  19. Wykonanie strzyżenia i ułożenia fryzur męskich na podstawie projektu.
  20. Stosowanie dokumentacji technologicznej zabiegów: strzyżenia, zmiany koloru i struktury włosów do wykonania usługi fryzjerskiej.
  21. Stosowanie środków ochrony indywidualnej ze względu na ich przeznaczenie i zastosowanie w salonie fryzjerskim.
  22. Zapobieganie zagrożeniom w miejscu pracy wynikającym z wykonywania zadań zawodowych.
  23. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania zabiegów fryzjerskich zgodnie z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz z zachowaniem ergonomii.
  24. Prezentowanie wykonanych projektów fryzur.
  25. Współpracowanie w zespole z zachowaniem norm etycznych i własnych kompetencji zawodowych.
  26. Omawianie zastosowania substancji aktywnych w preparatach fryzjerskich pochodzenia naturalnego i chemicznego.
  27. Określanie przeciwwskazań do wykonania zabiegów fryzjerskich.
  28. Korygowanie popełnionych błędów podczas wykonania zabiegów fryzjerskich.
  29. Dobieranie fryzur damskich i męskich do stylu i indywidualnych cech klientów.
  30. Wykonanie fryzur damskich konkursowych i fantazyjnych na podstawie projektu.

Klasopracownie fryzjerskie

Szkolenia fryzjerskie