RYPIN NASZE MIASTO

Atrakcje i zabytki

Jedną z największych inwestycji jest budowa Centrum Sportu otwartego w 2011 roku. Znajduje się tutaj nowo wybudowana hala sportowa, pływalnia w najdłuższą zjeżdżalnią w województwie, kręgielnia oraz spa. Dodatkowo, w mieście jest stadion sportowy, dwa boiska Orlik, skatepark, korty tenisowe. Wizytówką miasta są tereny rekreacyjne zlokalizowane nad rzeką Rypienicą centrum rekreacyjno-sportowego MOSiR.

(źródło: mosir-rypin.pl, qz.pl i skatemore.pl)

Najważniejszymi zabytkami i atrakcjami miasta są:

1. Kościół rzymskokatolicki pw. Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa z jednym z największych sakralnych witraży w Europie o powierzchni 212m2, przedstawiającym Ostatnią Wieczerzę, Stworzenie Świata i Sąd Ostateczny.

(źródło: rypin.eu and wikimapia.org)

2. Kościół Świętej Trójcy z XIV wieku, wzniesiony prawdopodobnie przez Krzyżaków w stylu gotyckim.

(źródło: : sw-trojca-rypin.com.pl)

3. Kościół ewangelicko-augsburski z 1888 roku w stylu neogotyckim, z bogatą polichromią, rzeźbioną amboną i trzyczęściowym ołtarzem.

(źródło: polskaniezwykla.pl)

4. Kaplica św. Barbary zbudowana przed 1694 rokiem, z nowo odkrytymi i odrestaurowanymi polichromiami.

(źródło: polskaniezwykla.pl)

5. Kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku, średniowieczna siatka ulic i prostokątny rynek, na którym usytuowany jest obelisk upamiętniający nadanie praw miejskich w 1345r.

(źródło: wikimapia.org, pomorska.pl, rypin.eu, skyscrapercity.com)

6. Fragment muru obronnego usytuowany w sąsiedztwie kościoła św. Trójcy i pochodzący z tego samego okresu, co kościół długości 29 metrów, wysokości 5 metrów i grubości 1,1 metra.

7. Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej mieszczący się w dawnym 19-wiecznym budynku szpitala, a w latach okupacji siedziba SS.

(źródło: wikimedia.org i przewodnik.e-wyjazd.pl)

Wiele interesujących obiektów sakralnych i obronnych jest już niestety nieistniejących, jak na przykład zamek zbudowany przed 1348 rokiem, synagoga i cerkiew prawosławna czy ratusz miejski rozebrany w połowie XIX wieku.