|
Historia miasta
Rypin jest jednym z najstarszych polskich miast. Pierwsze wzmianki o nim pojawiały się już w 1065 roku a prawa miejskie uzyskał Rypin w roku 1345.
W trakcje swojej tysiącletniej historii, miast było świadkiem wielu najazdów i wojen (plemiona bałtyckie, Krzyżacy, Szwedzi), a okresy ruiny i zmian przynależności terytorialnej przeplatane były okresami rozwoju i rozbudowy miasta. Rypin w okolicach XIV wieku otoczony był murami obronnymi, istniał tam również zamek zburzony prawdopodobnie w okresie wojny trzynastoletniej.
Pod koniec XVI wieku miasto liczyło około 900 mieszkańców, posiadało trzy kościoły i rozwijało się do czasu niszczycielskich najazdów szwedzkich z XVII wieku. Bardzo istotnym czynnikiem przyczyniającym się do ponownego ożywienia i rozwoju Rypina w XVIII wieku było osiedlanie się Żydów rozwijających prężnie miejscowa gospodarkę.
Po utracie przez Polskę niepodległości w 1793 roku, podczas ponad 100-letnich zaborów miasto przez większy okres czasu znajdowało się pod berłem cara Rosji. Okupacja niemiecka w czasie I wojny światowej została zakończona odzyskaniem przez kraj niepodległości i odrodzeniem w mieście polskich władz lokalnych. 20-lecie międzywojenne było okresem rozkwitu Rypina. Zbudowano szpital, powstały szkoły, stadion miejski, banki i spółdzielnie. Istotną cechą miasta była jego wielokulturowość, co obrazują świątynie w nim wówczas istniejące: kościół katolicki, kościół ewangelicko-augsburski, cerkiew prawosławna i synagoga.
II wojna światowa była dramatycznym okresem w dziejach miasta i jego mieszkańców. Na Rypin spadły bomby a setki osób, w tym elita intelektualna – urzędnicy, księża, nauczyciele, pracownicy administracji - poddane zostały eksterminacji. Okres powojenny to czas, gdy jedną z ważniejszych inwestycji było otwarcie naszej szkoły. Ważnym wydarzeniem było też powołanie drugiej parafii i budowa nowego kościoła, poświęconego w 1990 roku. Upadek komunizmu, odnowienie samorządu terytorialnego stworzyły nowe szanse rozwoju miasta.
Miasto obecnie jest stolicą powiatu, ważnymi inwestycjami są obecnie: budowa Rypińskiego Centrum Sportu, rozwój gazyfikacji, a strategia rozwoju miasta obejmuje uczynienie miasta centrum obsługi rolnictwa, wykorzystującego posiadane walory przyrodnicze i turystyczne.
Zespół Szkół
nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie
ul. Dworcowa 11, kontakt tel. (54) 280 3161
|