|
Miejscowości i atrakcje regionu:
1. Bydgoszcz (120 km od Rypina) jest siedzibą wojewody i największym miastem regionu. Są tu zabytkowe spichrze, średniowieczna katedra, secesyjne kamieniczki, liczne parki i tereny zielone. Miasto położone jest nad rzeką Brdą i połączone jest urokliwymi mostkami z Wyspą Młyńską oraz tzw. Wenecją Bydgoską. Usytuowana nieopodal Opera Nova jest kolejnym atutem tętniącego życiem miasta.
(źródło: pl.wikipedia.org oraz bydgoszcz.mapofpoland.pl)
2. Toruń (70 km od Rypina) jest siedzibą samorządu województwa, prestiżowym ośrodkiem akademickim i perłą architektury gotyckiej. Starówka, wraz z Ratuszem, kamieniczkami i fragmentem murów zamkowych i obronnych została wpisana na listę zabytków UNESCO. Toruń jest również miejscem urodzenia wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika, słynie także z wyrobu pysznych pierników pieczonych wg tradycyjnej receptury sprzed 500 lat.
(źródło: : pl.wikipedia.org oraz torun.pl)
3. Golub-Dobrzyń (25 km od Rypina) jest przykładem jednego z mniejszych miasteczek regionu, które pochwalić się mogą średniowiecznymi zamkami i kościołami wzniesionymi na malowniczych wzniesieniach lub nad rzekami. W miasteczku znajduje się monumentalny zamek krzyżacki słynący z widowiskowych turniejów z udziałem bractw rycerskich. Podobnie Chełmno (90 km od Rypina), jedno z najpiękniejszych polskich miast, nazywane „Krakowem północy”, położone na dziewięciu wzgórzach i okrzyknięte regionalnym miastem zakochanych ze względu na relikwie św. Walentego, które można zobaczyć w kościele farnym.
(źródło: polskieszlaki.pl and visitkujawsko-pomorskie.pl)
4. Bory Tucholskie (ok.130 km od Rypina) to drugi co do wielkości kompleks leśny w Polsce z wyznaczonymi parkami krajobrazowymi, unikalnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz niepowtarzalnym pięknie krajobrazu. Liczne jeziora idealnie przystosowane są do uprawiania sportów wodnych a rzeka Brda tworzy malowniczy szlak kajakowy.
(źródło: wakacjomaniak.pl i autopodroze.pl)
5. Płock (70 km od Rypina) jest jednym z najważniejszych miast Mazowsza o bogatej historii, ciekawej architekturze, pięknej panoramie i znaczących zabytkach. W płockiej katedrze pochowani zostali dwaj władcy Polski, w mieście działa również wiele muzeów, jest tu teatr, malowniczo położone na wysokiej skarpie wiślanej zoo, Stary Rynek z Ratuszem, najstarsza w Polsce szkoła działająca nieprzerwanie od 1180 roku, wkomponowany w zbocze skarpy amfiteatr, jest to również bardzo ważny ośrodek przemysłowy.
(źródło: .pl, pascal.pl i skyscrapercity.com)
6. Ciechocinek (85 km od Rypina) i Inowrocław (110 km od Rypina) to dwa renomowane uzdrowiska, w których znajdują się największe w europie tężnie z wodą solankową z łagodzącymi różne dolegliwości jodem i ozonem.
(źródło: pascal.pl i ciechocinek-uzdrowisko.pl)
7. Biskupin (165 km od Rypina) jest natomiast unikatowym przykładem architektury drewnianej, gdzie odkryto fundamenty prehistorycznego grodu prasłowiańskiego sprzed 2700 lat i na ich podstawie zrekonstruowano wały obronne, bramę i chaty. Można tu wziąć udział w ciekawych festynach archeologicznych, archeologicznych wyjątkowość tego miejsca sprawia, że nakręcono tu wiele polskich filmów historycznych.
(źródło: visitkujawsko-pomorskie.pl i pl.wikipedia.org)
8. Park Etnograficzny w Toruniu i Muzeum wsi Mazowieckiej w Sierpcu (30 km od Rypina) to dwa muzea, gdzie poznać można obiekty architektoniczne pokazujące kulturę i zycie dawnych czasów. W Toruniu są to XVIII, XIX i XX-wieczne budowle wiejskie z okolic m.in. Kujaw, Ziemi Dobrzyńskiej i Ziemi Chełmińskiej, Borów Tucholskich. W Sierpcu natomiast zgromadzone są pamiętki i budynki z terenu Mazowsza z przełomu XIX i XX wieku.
(źródło: nocowanie.pl i visitkujawsko-pomorskie.pl)
9. Parki dinozaurów dinozaurów Solcu Kujawskim (110 km od Rypina) i Rogowie (180 km od Rypina) ze ścieżkami dydaktycznymi i realistycznie odtworzonymi okazami dinozaurów, które w najdrobniejszych szczegółach odzwierciedlają anatomię ciała i inne cechy charakterystyczne tych gadów, a poza tym przedstawiają także setki eksponatów i wykopalisk pochodzących z egzotycznych zakątków świata.
(źródło: juraparksolec.pl)
10. Wieś Szafarnia (20 km od Rypina) wraz z dworkiem, w którym w latach młodości przebywał słynny kompozytor Fryderyk Chopin jako gość. Na terenie posiadłości znajduje się obecnie piękny park i muzeum, odbywają się tam również liczne koncerty, konkursy chopinowskie i wydarzenia kulturalne.
(źródło: szafarnia.art.pl i polskaniezwykla.pl)
|